Wykładowcy AMBItion


Sienkiewicz

dr hab. wet. Waldemar Sienkiewicz, prof. UWM

Ukończył studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, w 1991 r. otrzymał dyplom lekarza weterynarii. Stopień doktora uzyskał w roku 1997 a doktora habilitowanego w roku 2011. Od blisko 20 lat związany jest zawodowo z Katedrą Anatomii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odbył staże naukowe na kilku uniwersytetach – w Koszycach, Utrechcie, Heidelbergu, Uppsali. Uczestniczył w realizacji 10 grantów badawczych, w trzech z nich pełnił funkcję kierownika projektu. Dorobek naukowy składa się z 60 oryginalnych publikacji naukowych oraz 150 doniesień i komunikatów zjazdowych. Jest jedynym w Polsce specjalistą od techniki plastynacji.


Dudek

dr wet. Agnieszka Dudek

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – na tej uczelni uzyskała w 2007 roku tytuł zawodowy lekarza weterynarii, a w 2012 roku stopień naukowy doktora nauk weterynaryjnych. Pracuje w Katedrze Anatomii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zainteresowania naukowe to neuroanatomia ze szczególnym uwzględnieniem unerwienia narządu ruchu. Koordynuje realizację przedmiotów Weterynaryjnej: anatomia zwierząt, anatomia konia, fizjologia konia, stomatologia weterynaryjna oraz działalność Studenckiego Koła Naukowego Chorób drobnych Ssaków i Ptaków. Jest zoofizjoterapeutką – w 2023 roku roku ukończyła kurs fizjoterapii koni. W ramach poszerzania swoich kompetencji zawodowych ukończyła także w 2024 roku kurs akupunktury małych zwierząt.


Stopyra

dr wet. Artur Stopyra

Ukończył Wydział Weterynaryjny Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i uzyskał tytuł lekarza weterynarii w roku 1994. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W roku 2000 uzyskał stopień naukowy doktora. W roku 2005 uzyskał specjalizację w zakresie chorób przeżuwaczy, a w roku 2007 został specjalistą chorób koni. Działalność kliniczną prowadzi w Klinice Chorób Wewnętrznych oraz w Poliklinice Weterynaryjnej UWM. Praca dydaktyczna koncentruje się w zakresie przedmiotów: wybrane problemy w diagnostyce i terapii chorób wewnętrznych koni, diagnostyka i profilaktyka chorób koni. Jest egzaminatorem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w zakresie Technika Weterynarii.


jastrzebska

dr inż. Agata Jastrzębska

Absolwentka studiów magisterskich i doktoranckich na kierunku zootechnika na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukończyła kurs dyplomowy COAPE nadający kwalifikacje behawiorysty zwierząt oraz kurs nadający kwalifikacje trenera psów. Od 2018 roku pracuje w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Zwierzyniec św. Franciszka w Olsztynie oraz Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Działa na rzecz ochrony praw zwierząt. 


Kaniewska

lek. wet. Anna Kaniewska

Ukończyła studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w roku 2005. Od 2006 roku jest właścicielką pierwszego w Polsce Weterynaryjnego Centrum Rehabilitacji KanVet w Olsztynie. Specjalista I i II stopnia w zakresie rehabilitacji i fizykoterapii weterynaryjnej ESAVS w Luksemburgu i Wiedniu. Vice-Prezydent Stowarzyszenia VEPRA (Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association). Zajmuje się także rehabilitacją zwierząt w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej w Gdańsku. Autorka wielu publikacji na temat rehabilitacji zwierząt. Prywatnie właścicielka jamnika szorstkowłosego Fiksi, królika oraz świnki morskiej. Jej pasją są podróże. Każdą wolną chwilę spędza na planowaniu kolejnej wyprawy.


lek. wet. Justyna Abako

Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, w roku  2019 uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii. Ukończyła szkolenia w zakresie diagnostyki obrazowej psów i kotów, a w szczególności wykorzystania rezonansu magnetycznego do badania ośrodkowego układu nerwowego i aparatu ruchu. Wykonuje i interpretuje wyniki badań, prowadzi kompleksową opiekę anestezjologiczną nad pacjentem. Jest także zoofizjoterapeutką. Aktualnie pracuje jako lekarz weterynarii w Help4vet.pl. Od roku 2020 studiuje w Szkole Doktorskiej UWM w zakresie dyscypliny weterynaria.


Zduniak

inż. Anna Zduniak

W roku 2007 ukończyła kierunek zootechnika na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie uzyskując tytuł inżyniera. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Poliklinice Weterynaryjnej UWM w Olsztynie, gdzie pracuje na stanowisku starszego technika do dzisiaj. Absolwentka Studium Fizjoterapii Zwierząt w Warszawie. Od roku 2011 jest zoofizjoterapeutą w Centrum Rehabilitacji KanVet w Olsztynie. W 2016 roku ukończyła kurs masażu psów i kotów. Uczestniczyła w wielu seminariach i szkoleniach z zakresu psich sportów. Interesuje się problematyką behawioru zwierząt. Od prawie 20 lat zajmuje się pomocą zwierzętom bezdomnym.


Pettke

lic. Aleksandra Pettke

Absolwentka Studium Fizjoterapii Zwierząt w Warszawie.  Po ukończeniu kursu odbyła praktyki w Animal Active Warszawa, gdzie zdobyła doświadczenie niezbędne do pracy na stanowisku zoofizjoterapeuty. Członek Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów. W latach 2018-2021 związana z Trójmiejską Kliniką Weterynaryjną, w której kierowała Trójmiejskim Weterynaryjnym Centrum Rehabilitacji. Aktualnie właścicielka firmy „Active Pet”. Nieustannie poszerza swoją wiedzę z zakresu rehabilitacji, aktywnie uczestnicząc w kursach, szkoleniach oraz warsztatach doskonalenia zawodowego. Uwielbia pracę z pacjentami neurologicznymi i jest wielką entuzjastką terapii manualnej, zwłaszcza Canine Fascial Manipulation® Method by Luigi Stecco (manipulacji powięziowych metodą Stecco), której ukończyła 2 poziomy. Prywatnie miłośniczka psów ras pierwotnych, właścicielka akity japońskiej.


Siedlarczyk

mgr Zbigniew Siedlarczyk

Fizjoterapeuta, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, w roku 1995 ukończył studia na kierunku rehabilitacja ruchowa, uzyskując tytuł magistra. Międzynarodowy instruktor FDM i FDM_Horse Care Concept przy GFDMO. Stworzył i prowadził własny ośrodek rehabilitacji „Bażantowo Rehabilitacja” w Katowicach o profilu ortopedycznym, kardiologicznym, neurologicznym i rehabilitacji dzieci. W 2018 roku rozpoczął prowadzenie terapii z wykorzystaniem techniki FDM na koniach. W 2022 roku, w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie fizjoterapeuty i międzynarodowego instruktora modelu FDM, przy współpracy Katarzyny Góraczyńskiej, udało się skutecznie wprowadzić model FDM – ad equum mundii – pod nazwą FDM_Horse Care Concept (FDM_HCC). Współpracuje z trenerami jeździectwa, zawodnikami i amatorami, w celu poprawy dobrostanu koni i ich użytkowników.


Golc-Murawska

mgr inż. Eliza Golc-Murawska

Absolwentka studiów I i II stopnia na kierunku zootechnika – specjalność profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja konni (2017 r.) oraz studiów podyplomowych na kierunku rolnictwo ekologiczne (2018 r.) na  Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest instruktorką rekreacji ruchowej o specjalności jazda konna oraz instruktorką hipoterapii. Pracowała jako zootechnik, specjalista ds. hodowli koni, doradca żywieniowy, instruktor jazdy konnej. Aktualnie studiuje w Szkole Doktorskiej UWM.


Niklewska

mgr inż. Magdalena Niklewska

Absolwentka kierunku zootechnika o specjalności profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni (I stopień, 2016 r.) oraz zootechnika o specjalności biotechnologia w hodowli zwierząt (II stopień,  2017 r.) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jest instruktorką jazdy konnej. Od roku 2019 jest fizjoterapeutką koni, ukończyła także liczne szkolenia specjalistyczne w tym zakresie, m.in. masaż sportowy koni (2013-2014 r.); kurs powięziowej terapii manualnej u koni; warsztaty z kinesiotapingu; masaż relaksacyjno-pobudzający metodą P. Puchały (2015 r.); szkolenie z dopasowania siodeł z Peterem Menetem (2022 r.). Pracuje w w Centrum Rehabilitacji KanVet w Olsztynie.


Karys

tech. wet. Wiktoria Karyś

Od 2019 roku jest technikiem weterynarii, a w 2022 r. ukończyła Szkołę Fizjoterapii koni i jest praktykującym zoofizjoterapeutą. Odbyła liczne szkolenia w tym zakresie, m.in. masaż koni sportowych, rekreacyjnych oraz hodowlanych, fizjoterapia, rehabilitacja koni oraz sposoby zapobiegania kontuzjom (2017 r.), najczęstsze problemy zdrowotne koni sportowych i rekreacyjnych (2018 r.); canine physical therapy; equine orthopedics for horse keepers (2021 r.); masaż relaksacyjno-pobudzający metodą P. Puchały; masaż koni dźwiękiem misy tybetańskiej; blizny – kompleksowe terapie; stretching, banki chińskie i moksa u koni; kinesiotaping u koni. (2022 r.)


Wesola

tech. wet. Beata Węsierska-Wesoła

Ukończyła kurs dyplomowy COAPE w Krakowie, uzyskując kwalifikację behawiorysty zwierząt. Aktualnie należy do kadry COAPE Polska. Jest też technikiem weterynarii. Brała udział w licznych konferencjach i seminariach, pogłębiając wiedzę na temat etologii, terapii behawioralnej i szkolenia zwierząt towarzyszących. Współpracuje z organizacją VIVA jako behawiorystka w zakresie doradztwa adopcyjnego i modyfikacji problemowych zachowań psów i kotów. Prowadzi własną praktykę w ośrodku terapii zwierząt „SOS Kiciopies”. Uczestniczy w realizacji projektu „System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Gdyni” a także prowadzi wykłady na temat zachowania kotów w „Kotka Cafe” w Gdańsku, oraz konsultacje behawioralne w zakresie modyfikacji zachowań psów i kotów.


ewertowska

mgr Emilia Ewertowska

Specjalistka tradycyjnej medycyny chińskiej. Absolwentka Akademii Tradycyjnych Nauk Medycznych w Pekinie, CNM College of Naturopathic Medicine w Londynie oraz placówek kształcenia ustawicznego medycyny chińskiej w Polsce. Kwalifikacje terapeuty medycyny chińskiej uznane przez Polskie Towarzystwo Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywała w klinikach w Pekinie, Izraelu, Holandii oraz w Polsce. Aktualnie prowadzi Centrum Medycyny Naturalnej Elena w Olsztynie.


Makowski

mgr Tomasz Makowski

Fizjoterapeuta, absolwent kierunku rehabilitacja ruchowa w Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu. Posiada pierwszy stopień specjalizacji w zakresie rehabilitacji ruchowej. Ukończył kwalifikacyjne studia podyplomowe w zakresie pedagogiki oraz Integracji Sensorycznej. Pracował jako nauczyciel akademicki w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi. Przez ponad 20 lat pracował w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. S. Popowskiego w Olsztynie, prowadzi również praktykę prywatną. Regularnie podnosi swoje umiejętności i kwalifikacje – ukończył kursy terapii metodą Vojty, NDT-Bobath, Terapii Integracji Sensorycznej, terapii manualnej, Kinesiology-active taping, Tensiotapingu, masażu niemowląt i małych dzieci, a także kurs terapii mózgowego porażenia dziecięcego. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych, warsztatach i szkoleniach w zakresie rehabilitacji dzieci.