Smartfon, tablet, laptop – czy małe dziecko powinno ich używać?
Pierwsze smartfony pojawiły się w Polsce 10 lat temu, a tablety rok wcześniej. Szybko weszły do powszechnego użytku nie tylko przez osoby dorosłe.
Badanie na grupie ponad 1000 osób przeprowadzone w 2015 roku przez Fundację Dzieci Niczyje pokazuje, jak powszechne w Polsce jest korzystanie przez małe dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat z urządzeń mobilnych.
- 64% dzieci korzysta z urządzeń mobilnych, 25% – codziennie
- 26% dzieci posiada własne urządzenie mobilne
- 79% dzieci ogląda filmy, z czego blisko 50% to dzieci w 1 roku życia
- 62% małych dzieci gra na smartfonie lub tablecie (gry edukacyjne, aplikacje do rysowania, tworzenia muzyki, gry rozrywkowe)
- 63% dzieci zdarzyło się bawić smartfonem lub tabletem bez konkretnego celu
- dzieci korzystają ze smartfonów od 5 min. do kilku godzin dziennie
Jakie są powody udostępniania dziecku smartfonu?
- 69% rodziców udostępnia dzieciom urządzenia mobilne, kiedy muszą zająć się własnymi sprawami
- 49% rodziców stosuje to jako rodzaj nagrody dla dziecka
- 19-34% by dziecko zjadło posiłek
- 15% w celu ułatwienia zasypiania (częściej dzieci 1-2 letnie)
Około 10 lat intensywnego i powszechnego użytkowania urządzeń mobilnych to okres, w którym nauka nie dostarczyła jeszcze jednoznacznych dowodów na wpływ tych urządzeń na zdrowie użytkowników. Obserwuje się jednak niepokojące symptomy.
Obciążenie kręgosłupa przy pochyleniu głowy w czasie długotrwałego wpatrywania się w ekran smartfonu zwiększa się 6-krotnie w porównaniu z pozycją naturalną, wyprostowaną.
To nie pozostaje dla organizmu obojętne – u młodzieży i osób dorosłych pojawiają się: „esemsowa szyja”, „smartfonowa twarz”, podwójny podbródek i wyraźnie zarysowane „bruzdy marionetkowe”, „wdowi garb”, bóle kręgosłupa.
Zmiany obserwowane są także w obrębię ręki – zapalenie ścięgien poruszających kciuk i zespół cieśni nadgarstka – to najczęstsze dolegliwości użytkowników smartfonów. Tak smartfon może zmienić twoje ciało – w tej chwili można już mówić o epidemii na skalę światową.
U małych dzieci obserwuje się zakłócenia snu (światło z ekranu zaburza wydzielanie melatoniny), opóźnienie w rozwoju mowy. U starszych dzieci i młodzieży uzależnienie od smartfonu prowadzi ponadto do ograniczenia bezpośrednich kontaktów z otoczeniem, osamotnienia, zwiększenia niepokoju a nawet do depresji.
Są to choroby tzw. pokolenia pochylonych twarzy „face down generation”.
Na taki stan zdrowia ma niewątpliwie wpływ nie tylko korzystanie z urządzeń mobilnych, ale także zbyt mała dawka codziennej aktywności fizycznej (wg danych WHO z 2019 roku – ponad 23% dorosłych i aż 80% nastolatków ma za małą dawkę wysiłku fizycznego).
Stąd zalecenia WHO wydane w 2019 roku dotyczące zdrowego wychowywania dzieci do 5 roku życia:
- dzieci do pierwszego roku życia, w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranem
- dzieci w wieku 1-4 lata mogą spędzać przed ekranem maksymalnie 1 godzinę (choć oczywiście nie jest to zalecane), natomiast czas aktywności fizycznej to 180 min. dziennie
- do 5 roku życia dzieci nie powinny być unieruchamiane w jednej pozycji czy to w chuście, w wózku, czy na krzesełku na dłużej niż godzinę
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie zapobiegać nieprawidłowemu rozwojowi dziecka – zapraszamy na szkolenie w AMBItion prowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę i psychologa.
Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o skontaktowanie się z firmą za pomocą formularza kontaktowego lub telefonicznie 602 703 684, 602 703 614