Zoofizjoterapeuta – ciągle rzadki zawód na polskim rynku pracy

Czym jest zoofizjoterapia?

Zoofizjoterapia to nowy dział medycyny weterynaryjnej, który stosuje zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, masażu i terapii manualnej do poprawy stanu zdrowia i kondycji fizycznej zwierząt. Takie działania poprawiają funkcjonowanie i ruchomość stawów oraz mięśni, redukują ból, przez co polepszają jakość życia zwierząt.

Rehabilitacja zwierząt rozpoczęła się w latach 70 XX wieku, stosowano ją z powodzeniem w leczeniu urazów koni wyścigowych. W latach 90 XX wieku w Europie odnotowano duży odsetek psów z urazami i wadami wrodzonymi, w tym czasie zaczęła się intensywnie rozwijać rehabilitacja małych zwierząt. Rehabilitacja weterynaryjna jest na świecie uważana za najszybciej rozwijającą się dziedzinę medycyny weterynaryjnej.

Zoofizjoterapia02

Dlaczego fizjoterapeuta zwierząt jest potrzebny?

Głównymi pacjentami w gabinetach rehabilitacyjnych są zwierzęta po operacjach chirurgicznych, ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, z wadami wrodzonymi, pacjenci w starszym wieku oraz zwierzęta przygotowujące się do zawodów, wyścigów czy pokazów. Dużą grupę pacjentów stanowią psy. Są to zwierzęta najczęściej towarzyszące człowiekowi. Z badań przeprowadzonych w 2013 roku przez firmę Euromonitor International wynika, że liczba psów wynosi od ok 7 mln. we Włoszech, Tajlandii do 61 mln. w USA. W Polsce w 2016 roku było ich 7 mln., co oznacza, że co 5 Polak jest właścicielem psa. Zwierzęta domowe chorują podobnie jak ludzie. Skoro więc wiele chorób jest skutecznie leczonych z zastosowaniem fizjoterapii, nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzęta, które będą miały zapewnioną profesjonalną opiekę fizjoterapeutyczną mają większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.

Zoofizjoterapia01

Zoofizjoterapia na świecie i w Polsce

Od 2009 roku istnieje międzynarodowa organizacja fizjoterapii zwierząt VEPRA (The Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association). Jej zadaniem jest m.in. rozwój współpracy międzynarodowej, publikowanie książek i czasopism, organizowanie szkoleń, konferencji, spotkań ekspertów. Oficjalna strona VEPRA nie podaje niestety liczby zrzeszonych zoofizjoterapeutów. Natomiast według danych Uniwersytetu w Tennessee, będącego wiodącym ośrodkiem rehabilitacji zwierząt, na świecie pracuje ponad 2000 certyfikowanych rehabilitantów psów.

A jak jest w Polsce? Oficjalna strona Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów istniejącego od 2009 roku podaje, że liczba specjalistów zajmujących się rehabilitacją małych zwierząt to 80 osób. Niektóre województwa są w tym zakresie „białymi plamami”. Oznaczałoby to, że na 1 zoofizjoterapeutę przypada 87.500 psów. Oczywiście te informacje mają charakter orientacyjny – niewątpliwie działających w kraju zoofizjoterapeutów jest więcej. Nie ulega jednak wątpliwości, że zapotrzebowanie na usługi rehabilitacyjne zwierząt jest duże i będzie rosło.

Zoofizjoterapia03

Jak zdobyć potrzebne kwalifikacje?

Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych z 2013 roku określa, że uzyskanie kwalifikacji w zawodzie zoofizjoterapeuty jest możliwe po ukończeniu kursów organizowanych przez niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego.
Podstawą do uzyskania zaświadczenia jest zdanie egzaminu przed komisją powołaną przez organizatora kursu.

Zoofizjoterapia04

Dlaczego warto przyjść do AMBItion na kurs ZOOFIZJOTERAPII?

  • Kurs jest adresowany do lekarzy weterynarii, techników weterynarii, zootechników oraz studentów kierunków weterynaria i zootechnika oraz magistrów, licencjatów, techników fizjoterapii, techników masażystów oraz studentów kierunku fizjoterapia. Mogą w nim także uczestniczyć absolwenci i studenci studiów przyrodniczych.
  • Proponujemy wygodną formę modułową kursu (4 moduły 32 godzinne).
  • Kurs daje kompleksowe przygotowanie teoretyczne i praktyczne do prowadzenia fizjoterapii małych zwierząt – przeprowadzanie wywiadu, badanie funkcjonalne, opracowanie i prowadzenie indywidualnego programu usprawniania, monitorowanie i ocena procesu rehabilitacji.
  • Program kursu został opracowany z uwzględnieniem wymogów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych – Zoofizjoterapeuta.
  • Zajęcia praktyczne prowadzone są w małych grupach (10-12 osobowych).
  • Wykładowcami są nauczyciele akademiccy, specjaliści z dużym stażem zawodowym – lekarze weterynarii, fizjoterapeuci, behawiorysta zwierząt.
  • Uzyskane kwalifikacje uprawniają do pracy w lecznicach weterynaryjnych, ośrodkach terapeutycznych dla zwierząt, hotelach i schroniskach dla zwierząt, dają też możliwość prowadzenia własnego gabinetu fizjoterapii małych zwierząt.
  • Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania kursu ze środków Bazy Usług Rozwojowych.
  • Dla studentów 30% zniżka!!!

Nie prześpij swojej szansy!!!
Zapisz się na kurs!!!

AMBIpet2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s